5 punktów jogi według Sivanandy

„Uncja praktyki jest więcej warta niż tona teorii”

Swami Sivananda

 

Klasyczna joga wg Sivanandy wywodzi się ze starożytnej tradycji indyjskiej, równocześnie jest metodą opracowaną dla potrzeb współczesnego człowieka. Uczy jak w prosty sposób można pracować na planie fizycznym,intelektualnym i emocjonalnym, harmonizując ciało, umysł i duszę. Poprzez systematyczną prace joga pomaga usunąć wewnętrzne bariery, daje spokój, równowagę i siłę, która pozwala konfrontować się z trudnościami dnia codziennego.

Sesję jogi Sivanandy zaczynamy od nauki relaksu i głębokiego oddychania. Podążając za oddechem stopniowo zanurzamy w relaksie na poziomie fizycznym, mentalnym i duchowym, obserwujemy nasze myśli i obserwujemy nasze ciało.

 

Praktyka jogi Sivanandy opiera się na 5 punktach:

  1. Prawidłowe ćwiczenia ASANY- poprawiają krążenie krwi, masują organy wewnętrzne, wzmacniają mięśnie i ścięgna, utrzymują układ kostny i mięśniowy w zdrowiu . Dodatkowo stymulują gruczoły wydzielania wewnętrznego, co poprawia prace układu hormonalnego i nerwowego.
  2. Prawidłowe oddychanie PRANAYAMA- pełny głęboki oddech wykorzystuje całą powierzchnię płuc, co zwiększa ilość pobieranego tlenu. Specjalne techniki oddechowe kontrolują przepływ prany- energii życiowej w naszym ciele, głębokie i świadome oddychanie zwiększa nasze zasoby energetyczne, dzięki czemu łatwiej znosimy stres, zmęczenie.
  3. Właściwa relaksacja SAVASANA- likwiduje napicia mięśniowe, wycisza ciało i umysł, daje możliwość zatrzymania się i wsłuchania w wewnętrzne Ja,kilka minut głębokiego relaksu regeneruje organizm dając energie na cały dzień, podobnie jak kilka godzin spokojnego snu.
  4. Prawidłowa dieta WEGETARIAŃSKA- dieta opiera się na świeżych naturalnych produktach-owocach warzywach, orzechach, nasionach, ziarnach. Składa się z pokarmów, które maja najlepszy wpływ na nasze ciało i umysł, nie wywierają przy tym szkodliwego wpływu na naszą planetę.
  5. Pozytywne myślenie i medytacja VEDANTA I DHYANA- . W medytacji zatrzymujemy się na chwilę, obserwujmy przepływające myśli. Medytacja uspakaja ciało i uspakaja umysł, pozwala zaglądnąć w głąb siebie. Swami Sivananda mówił „siedź i czekaj”.