Pratyahara to jeden z punktów Radża Jogi

Osiem członów Radża Jogi

  1. Yama-zasady moralne
  2. NiYama- zasady dotyczące naszego zachowania
  3. Asany -pozycje ciała
  4. Pranayama-kpntrolowanie prany
  5. Pratyahara- kontrola zmysłów
  6. Dharana-uwaga ,kontrola umysłu
  7. dhajana-medytacja
  8. Samadhi

 

Pierwsze pięć dotyczą pracy z ciałem /pratyahara również, ponieważ pracuje ze zmysłami i emocjami/- to co na zewnątrz , kolejne trzy dotyczą umysłu – to co wewnątrz.

Pratjahara to kontrola zmysłów, zmysły prowadzą do umysłu/ idą w kierunku umysłu/.

Koncentracja bardzo podobna jest to snu. Kiedy śpimy jesteśmy oddzieleni od świata nie ma różnicy, czy jesteś kobietą, czy mężczyzną, czy jesteś stary czy młody nie wiemy, gdzie jesteśmy, nie ma przestrzeni i czasu. Kiedy jesteśmy w koncentracji świat traci swój wymiar, nie ma ani czasu ani przestrzeni. Jednak koncentracja i sen niby są takie same a jednak nie jest to samo, różnica polega na tym, że w koncentracji mamy maksymalny poziom energii /PRANY/, to jest SATTVA. W czasie snu umysł odchodzi w TAMAS/ są to dwa skrajne ekstrema/

Umysł bez zewnętrznych zmysłów takich jak słuch, dotyk węch, wzrok, smak i uczucia, działanie – nie wie co dzieje się na zewnątrz w świecie zewnętrznym, może to być niebezpieczne, ponieważ możemy się oparzyć, wpaść pod samochód itp.

Swami podawał przykład ludzi przechodzących przez jezdnię, że dzieci nie maja wyczucia-nie maja zmysłu określającego odległość od nadjeżdżającego samochodu, człowiek dorosły potrafi obliczyć odruchowo ile tego czasu potrzebuje/ jego zmysły są wyostrzone/, stary człowiek zaś ma zmysłu już osłabione i często nie widzi czy to samochód jedzie czy idzie „krowa”.

Pratyahara to kontrola zmysłów, zmysły są mostem łączącym świat zewnętrzny ze światem wewnętrznym. Potrzebujemy emocji by umysł wiedział co się dzieje, umysł jest wewnątrz, bez zmysłów jest izolowany i nie może podjąć dobrej decyzji. Pratyahara kontroluje pranę, która idzie od zmysłów do umysłu.

Ważne jest by utrzymać pranę.

Asany i pranayamy pomagają przyjmować, absorbować energie /pranę/. Wszyscy wiemy jak podnosić poziom energii. Jeśli praktykujemy codziennie, jemy dobre jedzenie pozyskujemy więcej prany / łatwiej też, jest nam odzyskać energię/

Trudniej jest utrzymać pranę, a jeszcze trudniej odpowiednio ją wykorzystać. Np ludzie którzy nagle wygrywają dużo pieniędzy nie wiedzą co z nimi zrobić, zaś ludzie którzy mają cały czas dużo pieniędzy wiedza jak i gdzie je zainwestować.

Więc musimy wiedzieć jak inwestować pranę, Hatha Joga pradipika wyjaśnia,że jest to nam dane, czakry przetwarzają energie na bardziej subtelną pranę /tak jak ludzie przetworzyli wodę na parę wodną i stworzyli maszynę parową- rewolucja przemysłowa/- z prana jest tak samo.

Mając więcej prany mówimy więcej i więcej jemy. Widoczne to jest na kursach w pierwszym tygodniu ludzie mniej jedzą i mówią w czwartym tygodniu kursów TTC trzeba gotować o 25% więcej jedzenia i ludzie oczywiście więcej mówią. Jak zatem kontrolować pranę.

Są dwa sposoby

  1. głodówka
  2. milczenie

I to jest praktyka PRATYAHARY

głodówka – możemy robić jednio dniowe głodówki , lub nie jeść jakiś czas słodyczy lub opuścić jeden posiłek- i obserwować co się dzieje z naszymi zmysłami uczuciami i UMYSŁEM. ( Swami Vishnu mówił mi, że ma głodówkę a ja widzę że on je cały czas, więc pytam go co to za głodówka a on mówi nie jem ryżu, /w Indiach ryż to podstawowy składnik posiłków bez niego ludzie są głodni/”

Praktyka CISZY – możemy np. nie rozmawiać przez pół godziny, godzinę lub przez cały dzień , możemy praktykować cichy spacer.

W/w to dwie główne praktyki pratyahary.

W dzisiejszych czasach, trudno praktykować cisze wszędzie są komórki , telefony, komputery, w kosmosie są satelity, nawet wysoko w górach nie ma ciszy . Jest tylko jedno wyjście OSOBISTA DYSCYPLINA- dyscyplina pomoże nam w praktyce jogi i medytacji.