Joga dla Kobiet

Joga hormonalna to wyjątkowa praktyka pierwotnie stworzona dla kobiet w okresie menopauzy. Mogą z niej korzystać osoby ze skłonnością do depresji, lub z niskim poziomem energii. Zasada jest prosta: organizm ludzki posiada własny system samoregulacji, który trzeba tylko odpowiednio pobudzić – w tej praktyce istotnym czynnikiem jest oddech i koncentracja na gruczołach odpowiedzialnych za produkcję hormonów tj.: jajniki/jądra, tarczyca i przysadka.
Stosując ten zestaw ćwiczeń dwa, trzy razy w tygodniu, możemy przyawrócić równowagę hormonalną organizmu. Jednak ważna jest systematyczność. W czasie praktyki jogi hormonalnej używamy specjalnego rytmicznego oddechu zwanego: „bhastrika”, który pobudza energię i ożywia ciało. Wiele kobiet ceni sobie ten rodzaj praktyki, ponieważ udaje im się zaobserwować: stabilizację skoków nastrojów, lepszy sen, lekkość w ciele, poprawę kondycji fizycznej, oraz piękniejsze i mocniejsze włosy i skórę.

Przykładowa pozycja w praktyce jogi hormonalnej:

MATSYASANA- pozycja ryby.
Rozluźnia i uelastycznia odcinek szyjny i lędźwiowy kręgosłupa, wzmacnia mięśnie klatki piersiowej. Wpływa korzystnie na tarczycę i przytarczycę. Niemniej jednak, osoby z nadczynnością tarczycy powinny robić ją delikatnie, lub wręcz powinny zupełnie zaniechać wykonywania tej pozycji. Asana ta powoduje, że organizm produkuje więcej wapnia, a zatem wzmacnia zęby i kości. Matsyasana otwiera klatkę, co umożliwia głębokie oddychanie, wzrasta też pojemność płuc. Wykonujemy ją zazwyczaj w połączeniu ze świecą.