Joga dla senioraKrakowie – teoria i praktyka

W naszym środowisku w przeciągu ostatnich dekad rzesze młodych ludzi rozłożyło maty i wraz ze swoim wdechem i wydechem rozwijało swoją stabilność, giętkość oraz siłę. Wiek senioralny jako kolejny etap w rozwoju jednostki nie tylko daje nowe możliwości, ale również przynosi wyzwania. W tym wypadku rozpoczyna się okres konfrontowania się z przemijającą naturą naszej biologicznej energii, osłabienia siły oraz wytrzymałości. Osoby starsze często zaczynają intensywniej odczuwać bóle mięśni, stawów oraz kości. Jest to nieodłączna natura życia ludzkiego, ale to jak sobie z nią poradzimy zależy od nas. Joga jest praktyką, która jak koło ratunkowe pomaga znaleźć balans i uśmierzyć pojawiające się bolączki.

Praktyka jogi – im później, tym potrzebniej

Z perspektywy czysto fizjologicznej z badań prezentuje nam się obraz jogi, jako szczególnie dedykowanej dla grup seniorów. Praktyka jogi wśród seniorów wzmacnia i utrzymuje elastyczność mięśni, pozwala na ćwiczenie giętkości ciała, a nawet wpływa pozytywnie na utrzymanie gęstości kości. Ćwiczenie jogi wpływa pozytywnie na nasze krążenie oraz stabilizuje pracę organów wewnętrznych. Oprócz wielu pozytywnych aspektów natury biologicznej, które seniorzy mogą wynosić z praktyki jogi, nie możemy pominąć jej wszechstronnego wpływu na generalny dobrostan jednostki. Poprzez wyciszenie umysłu, wzmocnienie pozytywnych emocji oraz tak ważną w wieku senioralnym okazję do spotkania się w społecznym gronie osób o podobnych zainteresowaniach na terenie naszej szkoły w Krakowie.

Zatem, by korzystać z obfitego źródła praktyki wystarczą chęci bez względu na warunki.

Joga dla seniorów w szkole SATTVA

Nasz szkoła mieści się w samym centrum Krakowa, co gwarantuje łatwy dojazd na zajęcia jogi dla seniorów z każdej dzielnicy miasta. Duża liczba tramwajów niskopodłogowych pozwala na uczestnictwo również osobom, które mają większe problemy z poruszaniem się. Zaletą jogi dla osób starszych jest jej lekkość i prostota – nie wykonujemy skomplikowanych asanów, a całość kursu dopasowujemy do kondycji oraz warunków fizycznych uczestników. Od początku staramy się, poprzez odpowiednie ćwiczenia, wypracować odpowiednią postawę wśród kursantów, dbamy o stabilną pozycję, co przekłada się na zwiększenie świadomości ciała również poza murami szkoły.

Joga dla seniorówKrakowie

Ćwicząc w grupie rówieśników, większość seniorów pozbywa się kompleksów. Wraz ze zwiększającymi się możliwościami organizmu, redukcją bólu oraz przywróceniem siły czy giętkości, zmienia się również komfort codziennego życia. Praktyka jogi zakłada również naukę prawidłowego oddychania, dzięki czemu ćwiczenia dla osób starszych są mniej wysiłkowe, a trenowanie koncentracji wycisza układ nerwowy. Joga dla seniorów działa terapeutycznie nie tylko na ciało, ale również wspiera umysł i pomaga odzyskać równowagę. Zapraszamy serdecznie wszystkich chętnych do kontaktu z naszym biurem!