Joga dla seniora –  teoria i praktyka

W naszym środowisku w przeciągu ostatnich dekada rzesze młodych ludzi rozwinęło maty i wraz ze swoim wdechem i wydechem rozwijają swoją stabilność, gibkość oraz siłę. Ale czy joga musi być tylko postrzegana jako wspaniałe remedium na stres młodych? Zdecydowanie nie i o tym słów kilka.

Wiek senioralnych jako kolejny etap w rozwoju jednostki daje nowe możliwości, ale również wyzwania. W tym wypadku rozpoczyna się okres konfrontowania się z przemijającą naturą naszej biologicznej energii, osłabienia siły oraz wytrzymałości mięśniowej. Osoby starsze często zaczynają intensywniej odczuwać bóle mięśni, stawów oraz kości. Jest to nieodłączna natura życia ludzkiego, ale to jak sobie z nią poradzimy zależy od nas. Joga jest praktyką, która jak koło ratunkowe pomaga znaleźć balans i uśmierzyć pojawiające się bolączki.

Praktyka jogi – im później tym potrzebniej

Z perspektywy czysto fizjologicznej z badań prezentuje nam się obraz jogi, jako szczególnie dedykowanej dla grup seniorów. Praktyka jogi wśród seniorów wzmacnia i utrzymuję elastyczność mięśni, pozwala na ćwiczenie giętkości ciała, a nawet wpływa pozytywnie na utrzymanie gęstości kości. Ćwiczenie jogi wpływa pozytywnie na nasze krążenie oraz stabilizuje pracę organów wewnętrznych.

Oprócz wielu pozytywnych aspektów natury biologicznej, które seniorzy mogą wynosić z praktyki jogi, nie możemy pominąć jej wszechstronnego wpływu na generalny dobrostan jednostki. Poprzez wyciszenie umysłu, wzmocnienie pozytywnych emocji oraz tak ważną w wieku senioralnym okazję do spotkania się w społecznym gronie osób o podobnych zainteresowaniach.

Zatem, by korzystać z obfitego źródła praktyki wystarczą chęci bez względu na warunki.

Natalia Siekiera

Sprawdź nasze zajęcia jogi dedykowane seniorom: https://jogaklasyczna.com/timetable/event/joga-dla-seniorek/

Skontaktuj się z nami by dobrać dla Ciebie najlepsze zajęcia:

tel: +48 604 470 772

biuro@jogaklasyczna.com